Sosyal Medyaya Düzenleme Yolda - Taslakta olay kurallar var

Sosyal Medyaya Düzenleme Yolda - Taslakta olay kurallar var

Sosyal Medyaya yönelik yeni bir düzenleme geliyor. Taslak metninde neler var?

Sosyal medyaya yönelik yeni bir düzenleme geleceği duyuruldu. Taslakta yer alacak bilgilerin detayları da açığa çıktı.

Yenişafak yazarı Mehmet Acet köşesinde konuya ilişkin bilgiler verdi:

TASLAK METİNDE NELER VAR?

Şu an taslak halinde olan düzenleme ile sosyal medya platformlarının 5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” kapsamına alınarak, yasaya sosyal ağlarla ilgili özel hükümlerin eklenmesi öngörülüyor.

Düzenlemenin taslak metninde şu tür unsurlar yer alıyor:

-Türkiye’de erişimi, 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağlara Türkiye’de temsilci bulundurma ve Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırma zorunluluğu getirilmesi,

-Türkiye’de temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen sosyal ağa, BTK tarafından bildirimde bulunulması,

-Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt içi veya yurt dışı kaynaklı sosyal ağların, kişisel hakların ihlali ve özel hakların gizliliği kapsamındaki içeriklere yönelik olarak kişiler tarafından yapılacak başvuruları en geç 72 saat içinde cevaplamakla yükümlü olması,

-Türkiye’de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt içi veya yurt dışı kaynaklı sosyal ağların, Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırmak zorunda kalması.

Bu başlıklarda da görüldüğü gibi, İran ya da Çin’in yaptığı gibi sosyal medya mecralarını tümden kapalı tutmak gibi bir niyet söz konusu değil.

Bu kuruluşların Fransa ve Almanya gibi Türkiye ile de işbirliği yapması isteniyor.

Bu ülkelerin taleplerini karşılama anlamında sergilenen uyumlu tutum, Türkiye’ye karşı esirgenmezse, bir sorun çıkması beklenmemeli.

Ancak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ‘Memnun Kaygısız’ gibi davranmak istiyoruz derlerse, o zaman bu mecraların sahiplerinin niyeti ayrıca tartışma konusu olacak demektir. 

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.