Selçuk Tepeli Sunumundaki FOX TV'ye kesilen cezayla ilgili ilginç Detay Akif Beki Anlattı

Selçuk Tepeli Sunumundaki FOX TV'ye kesilen cezayla ilgili ilginç Detay Akif Beki Anlattı

Fatih Portakal'ın yerine gelen Selçuk Tepeli'ye RTÜK'ten ceza kesilmişti. Bu gelişme Hoşgeldin hediyesi olarak duyurulmuştu Akif Beki ise başka bir açıdan yorumladı

Herkes Selçuk Tepeli ile FOX ANA haber başarılı olacak mı olmayacak mı diye sorarken RTÜK ilk cezayı kesti.

Selçuk Tepeli yönetimindeki FOX ANA haber ilk cezayı alınca herkes hoşgeldin hediyesi canım diyerek yorumlamıştı

Karar yazarı Akif Beki ise bu konuyla ilgili başka bir bakış açısı getirdi. Gündem olacak bir analiz yaptı

Beki, "RTÜK’e inanmak istiyorum. Argoyu, iktidar eleştirisini cezalandırmaya bahane etmediklerine inanmak isterim." düşüncesini dile getirdi. 

Beki, "Fatih Portakal’dan sonra FOX ana haberi sunmaya başlayan Selçuk Tepeli’ye, ilk cezası kesildi. ‘Argo dil’den...  'Dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verilemez' ilkesini ihlal etmiş.  Tepeli, otoyol ve köprü geçiş ücretlerinden bahsederken şöyle demiş: 'Ne kadar düdüklendiğini anlamıyorsun.' ‘Düdüklenmek’e, sözlükte üç anlam veriliyor. Biri cinsel eylem, diğer ikisi ‘kandırılmak, kazıklanmak, aldatılmak’ manalarına...  Fransızcadan geçen ‘argo’nun karşısında ise şu ikisi yazıyor:  'Kullanılan ortak dilden ayrı olarak aynı meslek veya topluluktaki insanların kullandığı özel dil veya söz dağarcığı.'  İki: 'Serserilerin, külhan beylerinin kullandığı söz veya deyim.'  RTÜK, ‘argo’nun bu ikinci tanımını esas aldığı ve ekranda kullanılmasını uygun bulmadığı için mi kesti cezayı?" değerlendirmesinde bulundu. 

Beki, "Haşa, yoksa haberin anlatmak istediği şeyi uygun bulmadığından mı?  Tabiri ayıpladığı, dile biber sürmeyi gerektirdiğine hükmettiği içinse duyarlılığı anlaşılabilir.   Umarım, argo yasağını ihlal gerekçesi, gerçek sebeptir. ‘Geçenden kaç, geçmeyenden kaç akçe aldıkları belli değil’ denmesine takılmamışlardır asıl.  Argoyu, iktidar eleştirisini cezalandırmaya bahane etmediklerine inanmak isterim.  Tıpkı, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun diplomasi diline dönmesine sevindiğim, kalıcı olacağına inanmak istediğim gibi..." ifadesini kullandı. 

karar gazetesi * AKİF BEKİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.