Kılıçdaroğlu'ndan Can Akın Çağlar tepkisine ilginç bir yanıt verdi

Kılıçdaroğlu'ndan Can Akın Çağlar tepkisine ilginç bir yanıt verdi

Kılıçdaroğlu'ndan flaş açıklama : "Bir bürokrat üzerinden Ekrem Bey'i eleştirmeyi doğru bulmuyorum"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Genel Sekreterliğine Ziraat Bankası eski Genel Müdürü Can Akın Çağlar'ın getirilmesi üzeirnden Ekrem İmamoğlu'na yönelik yapılan eleştirilere yanıt verdi.

"AKP İLE ÇALIŞAN DEĞERLİ BÜROKRATLAR VAR"
"Bürokraside bir yere gelmenin parti kimliği ile olmasını çok doğru bulan biri değilim. Elbette ki sosyal demokrat değerlere inanıp kamuda halen şu anda çalışan çok sayıda kişi var. Bunlar AK Parti döneminde çalıştı diye biz bunların tamamını tasfiye mi edeceğiz? Yok böyle bir şey. Devlette devamlılık vardır. Devletin hafızasını bürokrasi oluşturuyor. Bürokrasinin yasalara uygun biçimde düzgün çalıştığı ortamda hiçbir sorun yoktur. Eğer bürokrasi siyasetin emrinde ama 'siyasetin sağladığı çıkardan bana ne düşer' diye çıkar peşinde koşarsa orada her şey bozulur."
 

"Bir Ülke Bir Kent" Youtube Kanalında canlı yayın konuğu oluyor. Kılıçdaroğlu, Gazeteci Duygu Demirdağ moderatörlüğünde Deniz Zeyrek, İsmail Saymaz ve Ali Haydar Fırat'ın sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, konuyla iligli soru üzerine şöyle konuştu:

"İBB'ye atanan yeni genel sekreterle ilgili de şunu sormak lazım: İstanbul'u kim yönetecek? Ekrem İmamoğlu. Ekrem Bey kendi kadrosunu seçecek. Ben, ister büyükşehir olsun ister küçk bir beldenin belediye başkanı olsun, hiçbir belediye başkanımızın yönetici kadrolarına müdahale edilmesini doğru bulmam. Belediye başkanlarımızın başarısına bakarım. Dün 11 büyükşehir belediye başkanı ile yaptıım toplantıda da şunu söyledim, 'başarı elde edeceğiz' diye düşünmeyin, siz başarıya mahkumsunuz, başarı elde edeceksiniz. Çünkü Türkiye'nin bu kötü gidişine güzel bir örnek koymamız lazım ve bu örneği de geniş halk kitlelerinin önünde başrı sergilememiz lazım' diye. Üstlerinde baskılar var, engelelemeler çıkartılıyor, doğrudur. Ama hiçbir belediye başkanımız bu mazeretlerden söz etmeden 'bu engelleri aşacağım' diyecek. Formülünü bulacak, bulamıyorsa bana soracak ben formülünü bulacağım. Dolaysıyla belediye bşakanlarının şunu ya da bunu ataması çok önemli değil. İstanbul sorunlar yumağı ve çok önemli bir kent. Dolayısıyla İstanbul'un iyi yönetilmesi ve var olan sorunlarını aşması gerekiyor. Ekrem Bey'i eleştirenler şuna baksınlar. Onların 25 yılda yapamadıklarını Ekrem Bey 1 yılda yaptı.

Önümüzdeki dönem daha da güzel şeyler yapacak, ben buna inanıyorum. Genel sekreter üzerindne yapılan tartışmaları doğru bulmuyorum. Yapay bir tartışma. Biz Ekrem Bey'in İstanbul için geliştirdiği projelere ve yarattığı kaynaklara bakıyorum. Genel Sekreter, Ekrem Bey'in talimatı dışında ne yapacak? Kararları sadece Ekrem Bey vermiyor, bir kadrosu var ve kararlar o şekilde alınyor. Diğer belediyelerde de durum böyle. Bir bürokrat üzerinden Ekrem Bey'i eleştirmeyi dorğu bulmuyorum

İsmail Saymaz: Aykut Erdoğdu, Can Akın Çağlar'ı batık kredinin sorumlusu olarak göstermişti. '8 yılda ne değişti' diye soruyor kamuoyu?

-" Aykut Bey beni aradı. Böyle bir müfettiş raporu geldiğini ve bu raporu basın toplantısı ile kamuoyu ile paylaştığını ifade etti. Daha sonra Sayın Çağlar Aykut Bey'in yanına geliyor ve tüm belgeleri ortaya koyuyor. 'Göreceksiniz yargıya gideceğim ve aklanacağım' diyor ve yargıya gidip aklanıyor. İşin gerçeği bu. Aykut Bey'in bana aktardığı bu."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.