Kılıçdaroğlu'na göre CHP kurultay sonrası iktidar olacak

Kılıçdaroğlu'na göre CHP kurultay sonrası iktidar olacak

Ertelenen Kurultay öncesi CHP'de tartışmalar sürerken kurultayın yapılacağı yeni tarihte belli olmaya başladı.

CHP’nin pandemi nedeniyle ertelediği 37. Olağan Kurultayının normalleşme süreci başladıktan sonra 25-26 Temmuz’da yapılmasına karar verildi. Seyircisiz olarak Ankara Bilkent Odeon Gösteri Merkezi’nde yapılacak kurultaya parti içinden itirazlar geldi.

KURULTAY ERTELENSİN DAVASI
Eski CHP Genel Sekreteri Önder Sav, “Yarı açık bir mekânda temmuz sıcağında 1370 kurultay delegesinden 400’e yakınının ve 600 civarında onur üyesi olan kurultay üyesinin katılamayacağı kurultay sakat, ta
rtışmalı ve hiç temenni etmeyiz ama mahkemelik olabilecek bir kurultaydır” dedi.

Bu arada CHP eski milletvekili Şahin Mengü de CHP Kurultayı’nın pandemi nedeniyle ileri bir tarihte ve daha geniş bir yerde yapılması için Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu. Edinilen bilgiye göre bu başvuru reddedildi.

‘MESNETSİZ SUÇLAYANLARA HADDİNİ BİLDİRELİM’
Pandemi koşullarında yapılacak kurultaya dönük eleştiriler CHP MYK toplantısında ele alındı.

Gazete Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre; bazı MYK üyeleri kurultayın ertelenmesine yönelik talepte bulunanların eleştirilerine yanıt verilmesini istedi. Toplantıda, “Her türlü önlemi alarak demokratik bir kurultay yapmaya çalışıyoruz. Bize izin verin demokratik kurultay lafı arkasına saklanarak CHP’yi iktidar yolundan mesnetsizce suçlamaya kalkanlara haddini bildirelim” denildi, kurultayı eleştirenlerin döneminde, delegelerin çağrılarak kürsü önünde isimlerinin okutulup imza attırıldığı, blok listelerin zorlandığı, istenmeyen aday kazanınca il yönetimlerinin lağvedildigi gibi çeşitli örnekler paylaşıldı.

‘HESAPLAŞMA DEĞİL İKTİDAR KURULTAYI’
Bir MYK üyesi “Sayın Genel Başkan sizin tutumunuz bu adamları cesaretlendiriyor. Siz 11 büyükşehir belediyesini kazandınız. Bu zaferi CHP’nin iktidarına yönlendiren kişisiniz. Siz neden bu saldırıları sineye çekmeye çalışıyorsunuz. Bırakın yanıt verelim” dedi. Bir MYK Üyesi de, “Bu kurultay hesaplaşma kurultayı değil iktidar kurultayı.
Bunu engelleyecek bir şeye izin veremeyiz” dedi.

‘YÜRÜYÜŞÜMÜZDEN ALIKOYACAK SUÇLAMALARA YANIT VERMEYECEĞİZ’
Toplantıda 10’a yakın MYK üyesinin konuştuğu daha sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir değerlendirme yaptığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Kılıçdaroğlu, “Eleştirilere, iftiralara, yalanlara, kıskançlığa, kindarlığa ve iktidar yürüyüşümüzden bizi alıkoyacak suçlamalara yanıt vermeyeceğiz. Bizim amacımız iktidardır. Halkın umudu olacağız. İttifakımızı koruyacak, iktidara yürüyeceğiz. Saray, partimizin içini karıştırıp kavga varmış gibi bir görüntü vermek istiyor. Oysa bizim içimizde kavga yok. Biz, CHP iktidarının yönetimini oluşturmaya çalışıyoruz. Saray ise CHP’yi karıştırmaya çalışıyor. Bunu başaramayacaklar” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.