FOX TV'den ayrılan Fatih Portakal'a Mahkemeden büyük şok davayı kaybetti karar verildi

FOX TV'den ayrılan Fatih Portakal'a Mahkemeden büyük şok davayı kaybetti karar verildi

Türkiye Gümdeminden istifası düşmeyen gazeteci Fatih Portakal bugün yine medyanın gündemindeydi. Fatih Portakal hangi davayı kaybetti

10 Yıl gibi bir süre FOX TV'de çalışan ve Türkiye gündeminde uzun süredir istifası konuşulan Fatih Portakal bu kez kaybettiği bir dava nedeniyle basının gündeminde. Fatih Portakal kanalda çalışırken bir dava açmıştı.

O dava sonuçlandı. Karara göre Fatih Portakal haklı bulunamadı:

Haberin Ayrıntıları basında şu şekilde yer aldı:

Geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında, Fox kelimesinin Türkçe karşılığı zikredilerek, 'Sözümüz tilki olan hayvana değil, kuşkusuz tilki olan insana' şeklinde yorum yapıldı. Türkçe'de tilki anlamına gelen kelime, kanalın o dönemdeki haber spikeri Fatih Portakal'ı kızdırdı.

TAZMİNAT TALEBİ REDDETTİ

Portakal, çalıştığı kurumun adının hayvan adıyla zikredilmesinin kendi kişiliğini zedelediğini kaydeden ünlü spiker, İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu. Dava dilekçesinde kişiliğinin zarar gördüğünü ileri sürerek 15 bin liralık tazminat talep etti. Mahkeme, Portakal'ın tazminat talebini reddetti.

İNCİTİCİ BİR KELİME YOK

Kararda, kişileri zarara uğratmadığı, eleştiri sayılsa bile bu eleştirilerin sert üslup olduğunun anlaşılması gerektiği ve dava açan Portakal'ın bu tür eleştirilere katlanma hükümlerinin olduğu, yine söz konusu kelimelerin basın özgülüğü kapsamında kalması gerektiği anlatıldı.

kaynak: SABAH