E-Devlete girip bakınca borcu görenler şaşırdı hatta sizin adınıza bile olabilir kontrol edin

E-Devlete girip bakınca borcu görenler şaşırdı hatta sizin adınıza bile olabilir kontrol edin

Binlerce kişi E-Devlete girince borç gördü kesilen cezaları gören vatandaşlar çok şaşırdı. Şimdi ne olacak herkes merak ediyor? Peki ne yapılmalı..

Geçmişte İnternet üzerinden gelir elde eden çok sayıda vatandaşa vergi cezası şoku. Binlerce genç veya ev hanımı internet üzerinden Google Adsense ortamında gelir elde ediyorlar.

Yurt dışındaki bir çok ülke ya bu gelirlere KDV almıyor yada kaynağında kesinti yapıyor. Ancak Türkiye çıkardığı yeni yasal düzenlemelerle interneti bir ticaret alanı işyeri sayarak bu platform üzerinde gelir elde edenlere incelemeler başlattı.

Bu incelemeler sonrasında bir çok yazılımcı - Youtube yayıncısı veya internet sitesi sahibine mükellefiyet tesis edildi. Geçmişe dönük 5 yıllık yapılan incelemeler doğrultusunda ise Gelir Vergisi - KDV ve Vergi Ziyai cezaları kesildi. Kimilerine özel usulsuzlük cezaları kesildiği de görülüyor.

Gerek blog siteleri olanlar gerek youtube üzerinde videolar çekenler bu uygulamanın bir an önce yetkililer tarafından bir düzene alınmasını talep ediyorlar.

Zira Blog sitesi üzerinden veya çekmiş olduğu yemek tarifleri gibi videolar üzerinden ek gelir elde eden birisi aylık 3000 TL'lik bir kazanç üzerinden hem gelir vergisi hem KDV ödemesi ve Bağ-Kur primi ödemesi öte yandan Muhasebeci ücreti ödemesi durumunda geriye bir kazanç kalmıyor.

Böyle bir durumda olanlar alternatif yöntemlerle gelirlerini çekme yoluna gidiyorlar. Örneğin payoneer  gibi.

Üstelik geçmişe dönük istenilen rakamlar kazanılan kazancın iki katı olarak isteniyor. Yeni yapılan düzenlemeler neticesinde başlatılan incelemelerle binlerce kişi mağdur olduğunu R10 gibi platformlarda dile getiriyor.

Aynı durumda olan binlerce kişi ya dava yoluna gideceğini belirtirken kimileri de uzlaşma yolunu tercih ediyor.

Bu durumda olan kişilerin talepleri ise bir düzenleme yapılması ve ödemelerin kaynağında kesintiye uğratılması. Öte yandan şirket kurma zorunluluğunun kaldırılması.

Geçmişe dönük kazançların ise bu şartlarda istenilmemesi. Zira Yıllardır ödeme almamış kişilerden bile isteniyor olması şaşkınlık yaratmış durumda.

Örneğin 2018 yılında bu alana incelemeler başlatılıyor ve gelir elde edenlerin şirket kurması isteniyor interneti iş yeri saydık diye duyurular yapılıyor ancak bu platform üzerinde gelir elde edenlerden ise 2015 dahil olmak üzere vergi talep ediliyor.

Kazanç elde edenler Google'den KDV ödemesi almadığı halde örneğin 1000 TL kazanan birinden 1000 TL + 180 TL KDV sayılıyor.. Oysa 1000 TL üzerinden dahi bu KDV rakamı düşülmüyor..

İrlanda merkezli olan Google Adsense KDV'yi İrlanda'da ödediğini belirtiyor. Kullanıcılara ise herhangi bir ödeme yapmıyor.

Örneğin Kuzey Makedonya'da gelir elde eden bir adsense yayıncısı sadece yüzde 10'luk gelir vergisi ödüyor kestiği fatura karşılığında. Ortada bir KDV ise yok ilgili şirket yurt dışı merkezli olması nedeniyle.

Geçmişe dönük yapılan incelemelerde kimilerine ise yüzde 98 civarında kazanç - karlılık oranı gösterildiği görülürken bu durumun ise mağduriyet yarattığı görülüyor.

İncelemelerden hiç bir şekilde haberi olmayanlar ise tesadüfen E-devlet platformu üzerinden  Gelir idaresi sitesine girerek Sicil kaydı ve Takdire sevk bilgilerinden hakkında yapılan işlemleri görebiliyor.

Yani herhangi bir incelemeye davet edilmeden resen tarh işlemi yapılıp mükellefiyet tesis edilip cezalar kesiliyor.

Mağdur olan binlerce genç bir an önce yetkililerin yasal bir düzenleme yapmasını ve kaynağında kesintinin getirilmesini ifade ederek geçmişe dönük incelemelerle yapılan mağduriyetin son bulmasını istiyorlar.

Bu çağrılarına herhangi bir yanıt gelir mi gelmez mi bilinmez ama şimdiden R10 platformu incelendiğinde binlerce mağdurun olduğu gözlerden kaçmıyor..

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.