AKP ve MHP'nin İyi Parti Aşkının nedeni belli oldu Şok Anket

AKP ve MHP'nin İyi Parti Aşkının nedeni belli oldu Şok Anket

AKSOY ARAŞTIRMA, Cumhur İttifakı'nın oylarının yüzde 46.8'de kaldığını ortaya koydu. Ankette çok ilginç veriler var.

GERÇEK GÜNDEM/ÖZEL Aksoy Araştırma Türkiye'nin nabzını tutan son verileri Gerçek Gündem ile paylaştı.

İşte Akşener'den Kılıçdaroğlu'na Mansur Yavaş'tan Ekrem İmamoğlu'na tüm siyasetçilerin son durumu.

BU PAZAR SEÇİM OLSA
Araştırma sonuçlarını incelediğimizde “Bu Pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna katılımcıların %31,5’i AK Parti, %21,3’ü CHP, %9,1’i HDP, %7,1’i İYİ Parti, %6,6’sı MHP, %2,2’si DEVA, %1,6’sı Gelecek Partisi, %1,0’i SAADET ve %0,9’u diğer partiler yanıtını verdi.

Kararsız olduğunu belirtenlerin oranı %8,1, oy kullanmayacağını belirtenlerin oranı ise %7,2 iken %3,4’ü ise belirtmek istemedi.


 
Kararsızlar dağıtıldığında %38,3 AK Parti, %26,1 CHP, %9,6 HDP, %9,2 İYİ Parti, %8,5 MHP, %3,4 DEVA, %2,5 Gelecek Partisi, %1,2 SAADET ve %1,1 diğer partiler sonucu çıkıyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ
Katılımcılara “Önümüzdeki Pazar Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa ve sadece sayacağım isimler aday olsa hangisine oy verirsiniz?” diye sorulduğunda ise Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun Recep Tayyip Erdoğan karşısında küçük bir farkla ileride oldukları görülüyor.

Recep Tayyip Erdoğan-Mansur Yavaş senaryosunda Erdoğan’a oy vereceğini ifade edenlerin oranı %39,2 iken Yavaş’a oy vereceğini ifade edenlerin oranı ise %40,4.

Recep Tayyip Erdoğan-Ekrem İmamoğlu senaryosunda ise Erdoğan’a oy vereceğini ifade edenlerin oranı %37,1 iken İmamoğlu’na oy vereceğini ifade edenlerin oranı ise %38,7.

BAŞKANLIK SİSTEMİ
Katılımcıların başkanlık sistemi ile ilgili görü
şleri incelediğnde ise başkanlık sisteminin hiç yararlı olmadığını ve yararlı olmadığını ifade edenlerin toplamı %52,5’i buluyor. Çok yararlı olduğunu ve yararlı olduğunu ifade edenlerin toplamı ise yalnızca %19,8’de kaldı.

Buna bağlı olarak da %47,7’si aynı referandum tekrar yapılsa parlamenter sistemi tercih edeceklerini belirtirken %27,1 ise başkanlık sistemini tercih edeceğini ifade etti. %25,3’ü ise bu konuda kararsız kaldığını ifade etti.

GERÇEKGÜNDEM - KAYNAk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.