Akif Beki'den AKP'yi Kızdıracak Ekrem İmamoğlu Yorumu:

Akif Beki'den AKP'yi Kızdıracak Ekrem İmamoğlu Yorumu:

Karar yazarı Akif Beki'den olay yorum:

AK Parti’nin dün savunduğunun tam tersini yapar hale geldiğini ifade eden Beki, Türkiye’nin belirsizlik içinde olduğunu ve öngörülemez bir ülke görüntüsü verdiğini söyledi. Rasyonel siyasetin bırakıldığını kaydeden Beki, gündeme dair soruları yanıtladı.

 Akif Beki,Polemik Haber’den Sevda Durgun’a anlattı. Deva Partisi ve Gelecek Partisi için ne düşünüyor?

A.B.: Şimdiden bir şey söylemek kehanet olur. Ne kadar maya tutacak, ne kadar kalıcı olacaklar bunlar henüz çiçeği burnunda partiler. Siyasette boşluk olmaz, Ekrem İmamoğlu nasıl umut haline gelebildi, heyecan uyandırabildi. Ya da Mansur Yavaş etrafında niye ümit haresi oluştu? Bir boşluk ve arayış vardı. AK Parti alternatifsizlikte yararlandı ama insanlarda hep bir seçenek arayışı, beklentisi vardı.

AK Parti’den kopuşlar, AK Parti içinde de ümidin kaybolmasına bağlanabilecek bir durum. Yani Davutoğlu, Babacan; Gül gibi AK Parti’nin temel taşı sayılacak insanlar nasıl yollarını ayırma noktasına geldiler; umudu kestikleri için. Yani AK Parti’nin geri dönülemez biçimde başlangıç ilkeleri ve felsefesinden koptuğuna inandıkları için ayrıldılar. Eğer öyleyse o zaman AK Parti’nin koptuğu değerleri, duruşu siyasette temsil edecek yeni partilere zaten ihtiyaç doğmuş demektir. 

Örnek var; İmamoğlu bunu yapabildi. Adaylığından 4 ay öncesine kadar adı bilinmeyen bir kişi Türkiye’ye, dünyaya mal oldu. Biraz da iktidar medyasının katkılarıyla tabii sağ olsunlar onlar saçma sapan kara propaganda ile üstüne gidince büyüttüler. Geçmişte AK Parti’ye yapılanı, İmamoğlu ve Yavaş’a yaptılar. Hukuku araçsallaştırarak önlerini kesmeye çalıştılar. Bunların hepsi çok kıza zamanda mağduriyet hikayesi hediye etti ve altın tepside hediye ettiler. Yani iktidarın başarısıdır bu sonuç, kendi geçmişinden, tecrübesinden bile ders çıkaramamasının sonucudur bu.

Şimdi yeni partilere böyle yapmamaya çalışıyorlar. Üstlerine çok gitmemeye, görmezden gelmeye çalışıyorlar ne kadar dayanabilecekler ona bağlı. Biraz onlara da el atarlarsa onlar da kendilerini daha rahat anlatma imkanı bulabilir. İktidar medyası büyük bir maden onları yardımsız bırakmaz, seslerini bir şekilde topluma duyurur, iktidar medyası muhalefetin en büyük umudu.

RÖPORTAJIN TAMAMI POLEMİK HABER'DE

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.